Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Nowotwór prostaty jest często leczony operacyjnie, a nowoczesną, znacznie mniej inwazyjną metodą jest prostatektomia radykalna. Zabieg ten polega na całkowitym usunięciu gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych i czasami także węzłów chłonnych, dzięki czemu w wielu przypadkach możliwy jest pełen powrót do zdrowia i dłuższy okres remisji. Kto kwalifikuje się do takiego zabiegu?
Jak wygląda prostatektomia radykalna?
Prostatektomia to inaczej wycięcie prostaty. Jest to operacja chirurgiczna, przeprowadzana metodą tradycyjną albo laparoskopową. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym, a podczas niego usuwany jest gruczoł krokowy wraz z pęcherzykami nasiennymi, a w niektórych przypadkach usuwa się dodatkowo sąsiednie węzły chłonne – zakres interwencji chirurgicznej jest ustalany indywidualnie, na podstawie stanu zdrowia pacjenta i wyników badań. Kluczowym momentem operacji jest połączenie cewki z pęcherzem moczowym, tak by odtworzyć ciągłość dróg moczowych, i właśnie na tym etapie najczęściej dochodzi do powikłań takich jak nietrzymanie moczu albo zaburzenia erekcji.
Problemy z erekcją są skutkiem naruszenia bądź uszkodzenia nerwów jamistych znajdujących się w pobliżu gruczołu krokowego. Szpital Mazovia przeprowadza prostatektomię radykalną z pomocą robota medycznego da Vinci, co jest dużo mniej ryzykowne dla pacjenta, ponieważ robot znacząco zwiększa precyzję zabiegową, a dzięki endoskopowej kamerze operator uzyskuje wielokrotne zwiększenie obrazu pola operacyjnego. To pozwala ograniczyć pole cięcia oraz zmniejsza krwawienie, dlatego rekonwalescencja zajmuje raptem kilka dni i po tym czasie pacjent może już wrócić do domu. Po operacji z udziałem robota medycznego da Vinci pacjent ma większe szanse na zachowanie potencji oraz szybciej wraca do trzymania moczu.
Kiedy zalecana jest prostatektomia radykalna?
Jest to często zalecany sposób leczenia raka prostaty, jednak nie każdy pacjent będzie się do niego kwalifikował. Przed operacją wykonywana jest biopsja gruczołu krokowego, badania poziomu PSA, badania obrazowe, badania fizykalne. Najczęściej prostatektomię wykonuje się u mężczyzn z nowotworem niskiego albo średniego ryzyka, kiedy oczekiwana długość życia wynosi co najmniej 10 lat.
Prostatektomia radykalna daje dobre rezultaty i u wielu pacjentów udaje się zahamować rozwój choroby. Dla utrzymania dobrych wyników zaleca się prowadzenie rehabilitacji pozabiegowej – są to głównie ćwiczenia mięśni dna miednicy, odpowiedzialnych za kontrolę nad oddawaniem moczu. Pacjenci z usuniętym gruczołem krokowym muszą też regularnie zgłaszać się na badania kontrolne.