Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Polipy są powszechnymi zmianami występującymi w różnych częściach ciała. Mogą pojawić się w jelitach, nosie, pęcherzu moczowym i innych miejscach. Najczęściej diagnozowane są polipy jelitowe, powszechne wśród kobiet są polipy szyjki i trzonu macicy. Czym dokładnie są polipy i jakie są przyczyny ich powstawania? Jakie są metody diagnozowania i leczenia zależnie od miejsca występowania? Zrozumienie tych informacji pomoże w świadomości zdrowotnej i odpowiednim podejściu do profilaktyki oraz leczenia polipów.

Polipy w ludzkim ciele

  • Co to są polipy i dlaczego powstają?
  • Polipy trzonu i szyjki macicy
  • Polipy nosa i krtani
  • Polipy żołądka
  • Polipy w jelitach

Co to są polipy i dlaczego powstają?

Polipy to zmiany powstające w wyniku rozrostu błon śluzowych. Wyróżnia się dwie formy polipów:

  • Uszypułkowane– mają maczugowaty kształt i są unaczynione;
  • Bezszypułkowe– są gładkie, płaskie i mają szeroką powierzchnię.

Są to niezłośliwe zmiany tkankowe, które z czasem, jeśli nie zostaną usunięte, mogą przekształcić się w nowotwory.

Nie ustalono jednoznacznych przyczyn powstawania polipów. Bujanie tkanki — czyli nadmierny rozrost błon śluzowych może świadczyć o stanach zapalnych lub osłabieniu narządu, lub organizmu. W niektórych przypadkach, np. w zespole Gorlina polipy mają podłoże genetyczne, zwiększone ryzyko ich rozrostu pojawia się u osób leczonych immunosupresyjnie oraz sprzyjać ich złośliwieniu.

Polipy trzonu i szyjki macicy – objawy i leczenie

Polipy szyjki i trzonu macicy występują najczęściej u kobiet w wieku 30-50 lat. Nie ustalono przyczyn ich rozwoju, wskazuje się jednak na zaburzenia hormonalne z przewagą estrogenów. Zazwyczaj nie dają żadnych objawów i są diagnozowanie podczas rutynowego badania ginekologicznego. Z czasem mogą jednak powodować: nieregularne plamienia, bóle i upławy. Wyróżnia się dwa typy polipów macicy:

  • Polipy trzonu macicy– rozwijające się z komórek endometrium;
  • Polipy szyjki macicy– to łagodny rozrost błony śluzowej szyjki macicy.

Usunięcie polipa szyjki macicy poprzedza leczenie stanów zapalnych a czasem kuracja hormonalna. Zabieg polega na usunięciu zewnętrznej warstwy polipa, a następnie wyłyżeczkowaniu szyjki lub szyjki i trzonu macicy.

Polipy nosa i krtani – metody diagnozy i skuteczne terapie

Polipy nosa usytuowane są zazwyczaj przy ujściu zatok nosa i powodują zazwyczaj nieustanny katar i niedrożność. Czynnikami zwiększającymi ryzyko są przewlekłe stany zapalne błony śluzowej nosaalergie, a także związki drażniące np. dym papierosowy.

Polipy krtani są zlokalizowane na strunach głosowych i najczęściej są diagnozowane u osób pracujących głosem, czyli śpiewaków i nauczycieli. Tak, jak w przypadku polipów nosa, czynnikiem drażniącym i sprzyjającym rozrostowi tkanki jest dym papierosowy, a także zaburzenia alergiczne i hormonalne. Charakterystycznymi objawami polipów krtani jest: suchość gardła, uczucie obcego ciała w gardle, często chrypka oraz uczucie duszności, a nawet utrata głosu.

Zarówno w przypadku polipów nosa, jak i krtani najskuteczniejszą metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny.

Rozpoznawanie i leczenie polipów żołądka

Polipy żołądka często rozwijają się u osób zbyt długo stosujących leki zobojętniających kwas żołądkowy oraz na diecie bogatej w tłuszcze i ubogiej w warzywa, oraz owoce.

Polipy żołądka mogą nie dawać żadnych objawów, w niektórych przypadkach jednak powodują bóle brzucha, wymioty, a także krwawienia z żołądka.

Po zdiagnozowaniu zmiany muszą zostać usunięte, ponieważ mają skłonność do przekształcania się w nowotwory. Zabieg przeprowadzany jest endoskopowo.

Skuteczne diagnozowanie i leczenie polipów jelit

Polipy mogą się rozwijać zarówno w jelicie cienkim, jak i jelicie grubym.

Polipy jelita cienkiego – mogą mieć formę drzewkowatą lub cewkowatą. Ten pierwszy typ polipów jelita cienkiego może zmienić się w nowotwór. Rozrośnięte zmiany mogą powodować ból jelit, krwawienie z jelita, a także blokować odpływ żółci z dróg żółciowych.

Polipy jelita grubego – zazwyczaj nie dają żadnych objawów, czasem mogą się pojawić krwawienia z odbytu oraz kurczowe bóle brzucha. Polipy jelita grubego przekształcają się często w nowotwory jelita grubego, które szybko się rozrastają i atakują inne tkanki.

Ze względu na wysokie ryzyko nowotworzenia polipy jelita muszą zostać usunięte. Zabieg przeprowadzany jest endoskopowo lub operacyjnie, zależnie od wielkości zmiany.

  

dodał redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 + 1 =