Renowacja może przemienić zwykłe, stare meble w prawdziwe perełki, dając im nowe życie. Jednym z najpopularniejszych produktów, wykorzystywanych do odświeżenia drewnianych powierzchni, jest emalia do drewna. W tym krótkim poradniku przedstawimy krok po kroku proces renowacji stołu z wykorzystaniem emalii, by można było przekształcić stary, zniszczony mebel w piękny i trwały element wystroju wnętrza.

Krok 1: Przygotowanie stołu do malowania

Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie stołu do prac renowacyjnych. Usuń wszelkie pozostałości lakieru, farby, czy starej emalii, korzystając z papieru ściernego o średnim lub grubym ziarnie. Starannie wyczyść powierzchnię stołu z kurzu i brudu. Zadbaj również o to, by nie było na niej tłustych plam.

Krok 2: Naprawa i wypełnianie ubytków

Jeśli na stole są widoczne ubytki, wgniecenia czy pęknięcia, należy je naprawić. Wykorzystaj specjalne masy szpachlowe do drewna, aby wypełnić te defekty. Po wyschnięciu szpachli, użyj papieru ściernego o drobniejszym ziarnie, aby wygładzić powierzchnię, a następnie ponownie wyczyść ją z powstałego pyłu.

Krok 3: Wybór odpowiedniej emalii do drewna

Na rynku dostępnych jest wiele emalii do drewna. Dlatego warto poświęcić chwilę na wybór najlepszego produktu. Jeśli zależy Ci na całkowitej zmianie charakteru mebla i poprawieniu jego estetyki, zwróć uwagę na to, czy dana emalia tworzy powłoki o walorach dekoracyjnych. Powinna być ona odporna na wgniecenia i uderzenia.

Gdy planujesz używać stołu np. na tarasie lub w ogrodzie, emalia do drewna musi również doskonale znosić oddziaływanie czynników atmosferycznych. Na koniec pamiętaj o tym, by sięgać po produkty, wyróżniające się wysoką siłą krycia, trwałymi kolorami i dobrą wydajnością – dzięki temu efekt estetyczny spełni Twoje oczekiwania, a praca będzie łatwiejsza.

Krok 4: Aplikacja emalii do drewna

Przed przystąpieniem do aplikacji zakupionego produktu, dokładnie przeczytaj instrukcję producenta. Zazwyczaj emalia do drewna wymaga wcześniejszego zagruntowania malowanej powierzchni np. pokostem lnianym. Zwróć również uwagę na to, jaki sposób aplikacji jest zalecany w przypadku wybranego produktu. Pamiętaj o dokładnym wymieszaniu emalii przed rozpoczęciem malowania. Zwykle konieczne będzie nałożenie minimum dwóch warstw.

Krok 5: Suszenie i sprzątanie

Po aplikacji emalii do drewna, pozostaw stół do wyschnięcia. Upewnij się, że pomalowana powierzchnia jest chroniona przed kurzem i zabrudzeniami podczas procesu suszenia. Pamiętaj również o umyciu narzędzi, by móc je wykorzystać w kolejnych pracach – do usunięcia z nich farby możesz wykorzystać np. rozcieńczalnik do wyrobów ftalowych i alkidowych.

dodał redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − dziewięć =