Ochronę przed przecięciami i urazami zapewnia specjalna odzież ochronna, która ma odpowiednią strukturę, została wzbogacona o wzmocnienia zapewniające zabezpieczenie na adekwatnym poziomie. Przykładowo osoby pracujące przy obróbce drewna potrzebują spodni aborystycznych, bo potencjalnym zagrożeniem jest łańcuch piły lub lina służąca do wspinaczki.

Czym cechują się spodnie antyprzecięciowe

Spodnie do pracy ze szkłem muszą być specjalnie wzmacniane, aby nie doszło do uszkodzenia ciała w przypadku kontaktu ostrego urządzenia z ostrzem. Pracownicy są narażeni na wiele zagrożeń, dlatego zapewnienie im indywidualnych środków ochrony jest koniecznością, obowiązkiem pracodawcy, zgodnie z przepisami widniejącymi w kodeksie pracy. Spodnie ochronne mają specjalne wkładki, które przeciwdziałają obrażeniom, wzmocnienia na udach. Jeśli nie założy się odpowiedniej odzieży, to niestety bardzo łatwo będzie o przecięcia w kontakcie z liną przeznaczoną do wspinaczki lub łańcuchem włączonej piły.

Spodnie antyprzecięciowe zapewniają szeroki zakres ochrony, zdecydowanie większy niż normalne ubrania zakładane na co dzień. Istotne jest także odpowiednie zabezpieczenie przed przebiciem, dlatego najlepiej kupować produkty renomowanych marek, certyfikowane. Jeśli spodnie ochronne nie spełniają europejskich norm, to niestety istnieje duże prawdopodobieństwo, że okażą się nieskuteczne w przypadku kontaktu z ostrzem. Wysokiej jakości produkty są testowane laboratoryjnie, stosuje się w tym celu specjalne ostrze wahadłowe. Na podstawie wyników testu stwierdza się, do jakiej klasy zaliczyć daną odzież ochronną.

Spodnie ochronne różnej klasy

Spodnie antyprzecięciowe mogą mieć różne stopnie ochrony, co zawsze trzeba mieć na uwadze przy zakupie. Dobiera się je do specyfiki danego stanowiska pracy, w zależności od rodzaju zagrożeń i ryzyka przecięcia, przebicia. Ubrania mające pierwszą klasę w najmniejszym stopniu zabezpieczają przed ostrzem, są one lekkie, ze wzmocnieniami odpornymi na rozdarcia i przecięcia w newralgicznych miejscach.

Jeśli ktoś pracuje przy wykorzystaniu piły, której łańcuch uzyskuje większe prędkości, to powinien wyposażyć się w spodnie ochronne klasy drugiej dostępne na HF Safety, które zapewniają większe zabezpieczenie. Trzeba pamiętać o tym, że rozpędzony łańcuch ma dużą siłę, dlatego bez odpowiedniej ochrony doszłoby do poważnych uszkodzeń ciała, przede wszystkim kończyn dolnych. Odzież klasy trzeciej staje się niezbędna dla osób, które pracują w najbardziej ekstremalnych warunkach. Na uwadze powinno się mieć także to, jaki obszar ciała chronią spodnie, z przodu i tyłu.

dodał redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 4 =