Choć z roku na rok powstaje coraz więcej mieszkań deweloperskich, wciąż nie brakuje chętnych na lokale z rynku wtórnego – nierzadko tańsze i znajdujące się w atrakcyjniejszej lokalizacji. Decydując się na taki zakup, zostajesz jednak z nieruchomością urządzoną przez kogoś innego, a czasem cechującą się co najmniej średnim stanem technicznym i wizualnym. Zobacz, jak przeprowadzić jej remont, by uzyskać funkcjonalny i nowoczesny efekt.
Jak zaaranżować mieszkanie z rynku wtórnego:
- Potencjał wnętrza z rynku wtórnego
- Budżet na remont mieszkania z rynku wtórnego
- Nowoczesne rozwiązania w mieszkaniu z rynku wtórnego
Potencjał wnętrza z rynku wtórnego
Wydawać by się mogło, że remont mieszkania z rynku wtórnego powinien pochłonąć mniej pieniędzy niż wykańczanie od zera „deweloperki”, w której nie ma nic poza rozkładem ścian. W rzeczywistości nie zawsze tak to wygląda. Wszystko zależy od tego, jak oszacujesz potencjał takiego wnętrza.
Wbrew pozorom, mieszkania z rynku wtórnego często potrzebują niewiele, by zyskać nowocześniejszy charakter. Czasem wystarczy jedynie zmiana kolorystyki i wymiana głównych mebli (zabudowy kuchennej, stołu, kanapy i zestawu RTV), aby zachować starą duszę nieruchomości, a jednocześnie dopasować ją do potrzeb nowych mieszkańców.
Nic nie stoi jednak na przeszkodzie temu, by zrównać wszystko do zera i stworzyć zupełnie nową aranżację. Takie rozwiązanie może okazać się trafne, jeśli nie odpowiada Ci układ pomieszczeń, a lokal zapewnia możliwość przeniesienia ścian działowych i ewentualnie instalacji. Wiele osób decyduje się np. na wydzielenie aneksu kuchennego w pokoju dziennym i wygospodarowanie dodatkowego pokoju w miejscu, w którym wcześniej znajdowała się osobna kuchnia.
Zanim jednak zaczniesz robić tak rozległe plany, upewnij się, jak to wygląda od strony technicznej. W starej zabudowie może to niekiedy przysporzyć sporo problemów albo nie być wykonalne.
Jakiego budżetu potrzebujesz na przeprowadzenie inwestycji?
Dostępne na rynku mieszkania z rynku wtórnego cechują się różnym standardem. Możesz trafić na mieszkanie w kilkuletnim budynku, które zostało wykończone 5 lat temu i nie wymaga niemal żadnych nakładów finansowych. Równie dobrze może to być także mieszkanie w jednym z legendarnych bloków z wielkiej płyty, które wymaga gruntownego remontu i unowocześnienia.
Gdy już określisz zakres prac, możesz zacząć podsumowywać koszty. W międzyczasie może okazać się jednak, że do zrobienia jest naprawdę dużo – a zatem trzeba ograniczyć koszty i odłożyć część planów na przyszłość. Warto więc przygotować listę rzeczy, które mogą ewentualnie pozostać w takim stanie, jak obecnie.
Zwróć też uwagę na to, że przy wykańczaniu mieszkania deweloperskiego łatwiej jest oszacować to, ile mogą kosztować wszystkie zaplanowane prace. W przypadku lokalu z rynku wtórnego musisz mieć świadomość tego, że nigdy nie masz stuprocentowej pewności co do tego, co ukaże się Twoim oczom po skuciu ścian i zerwaniu starych paneli. Warto zatem zaplanować sobie pewien zapas gotówki na nieprzewidziane sytuacje.
Stare mieszkanie – nowy właściciel. Jak dopasować je do innych potrzeb?
Aranżacja mieszkania z rynku wtórnego może się okazać sporym wyzwaniem, zwłaszcza dla inwestora, który nie ma doświadczenia w takich projektach. W takiej sytuacji pomocne może się okazać zdanie na specjalistów wykonujących kompleksowe remonty mieszkań.
Takie usługi są świadczone kompleksowo. Wszystko rozpoczyna się od wspólnego omówienia projektu zmian lokatorskich ze wskazaniem elementów, które warto pozostawić w niezmienionym stanie. Później następuje przygotowanie wstępnej wizualizacji, a po jej akceptacji rozpoczynają się właściwe prace remontowe.
Decydując się na wsparcie specjalistów, oszczędzasz sobie nie tylko stresu związanego z koniecznością zmieniania wstępnych planów na szybko, bo odkryciu jakiejś perełki architektonicznej po poprzednim właścicielu. Fachowcy mają na swoim koncie wiele takich realizacji, a co za tym idzie – wiedzą, czego można się spodziewać podczas remontu mieszkania w konkretnym typie zabudowie. Pozwolą Ci zatem uniknąć niepotrzebnych wydatków.