Oddzielna garderoba to luksus, na który nie może pozwolić sobie każdy właściciel mieszkania w bloku czy nawet domu. Jeśli jednak masz taką możliwość, nie zmarnuj jej, zagracając cenną przestrzeń niedopasowanymi półkami, na których szybko zrobi się bałagan. Poznaj kilka wskazówek, dzięki którym lepiej rozplanujesz dostępne miejsce i stworzysz idealną garderobę dla rodziny.
Aranżacja garderoby
- Charakterystyka pomieszczenia na garderobę
- Meble do garderoby
- Dodatki do garderoby
Jakiego pomieszczenia potrzebujesz na garderobę?
Nie da się ukryć, że im większa garderoba, tym lepiej. Funkcjonalną przestrzeń do przechowywania możesz jednak wykreować nawet na stosunkowo niewielkim metrażu. Zakłada się, że pomieszczenie o takim przeznaczeniu powinno mieć co najmniej 3,5 m² i najlepiej ok. 140 cm szerokości. Nie oznacza to jednak, że nie urządzisz go na 2 m² – po prostu będzie mniej wygodne w użytkowaniu i najpewniej przyjdzie Ci z czegoś zrezygnować, np. z kilku drążków i półek.
Czy można urządzić garderobę w pomieszczeniu ze skosem? Jak najbardziej. Przy użyciu mebli na wymiar bez problemu wykreujesz wystarczającą ilość miejsca do przechowywania rzeczy. Taką opcję zapewniają choćby meble Komandor Wrocław S.A., Remos, Interno Italiano, Idecore, Meble Janas, Rena w przypadku których masz pełną swobodę w kształtowaniu układu i wyglądu mebli do garderoby. Dodatkowo, być może uda Ci się praktycznie zagospodarować przestrzeń, która normalnie pozostałaby niewykorzystana.
Jeśli garderoba ma służyć całej rodzinie, warto już na wstępie wydzielić w niej kilka stref – np. na ubrania rodziców, rzeczy dzieci, a także sezonowe artykuły, po które sięgasz najrzadziej. Unikając wymieszania wszystkich rzeczy trzymanych w tym pomieszczeniu, zapobiegniesz jego zagraceniu, które mogłoby pogrzebać jego główną funkcję. Jest nią przechowywanie w taki sposób, by wszystko było łatwe do znalezienia.
Funkcjonalna garderoba – meble i podstawowe wyposażenie
Gdy już poznasz możliwości pomieszczenia i własne potrzeby, możesz zacząć planować układ mebli. Wyposażenie powinno składać się z układu półek, szuflad i drążków, a ich liczba musi odpowiadać temu, jakich rzeczy masz więcej – tych wymagających powieszenia, żeby się nie pogniotły, czy tych, które można po prostu złożyć w kostkę i ułożyć jedne na drugich.
Nie zapomnij również o tym, by drążki znajdowały się na różnej wysokości. Te wysokie (ok. 150 cm) posłużą do powieszenia długich ubrań, np. sukienek i spódnic o długości maksi, płaszczy czy garniturów. Niskie drążki (ok. 100 cm) sprawdzą się m.in. przy złożonych na pół spodniach, krótkich spódnicach, bluzkach i koszulach.
W kontekście samych mebli warto też przemyśleć kwestię systemu montażowego. Z największą stabilnością kojarzy się montaż naścienny i rzeczywiście na tę opcję warto zdecydować się, jeśli zależy Ci na trwałości. Z drugiej strony, musisz uważać na to, by nie umieścić na półkach zbyt dużego obciążenia, bo kołki mogą go nie wytrzymać. Systemy wolnostojące mogą okazać się równie praktyczne, choć przy dużym obciążeniu i tak zaleca się przytwierdzenie ich do ściany na stałe.
Dodatkowe udogodnienia do nowoczesnej garderoby
Półki, szuflady i drążki na pewno ułatwią utrzymanie porządku w garderobie. Masz jednak do dyspozycji szereg innych rozwiązań, dzięki którym stanie się to jeszcze prostsze. Zwróć uwagę chociażby na takie opcje, jak:
- oświetlenie podpółkowe – montowane pod każdą półką z osobna, zapewnia doskonałą widoczność we wszystkich zakamarkach szafy;
- wysuwane kosze – sprawdzą się przede wszystkim przy głębokich półkach. Jeśli zdecydujesz się na ich montaż, sięgnięcie do rzeczy schowanych na samym tyle nie sprawi Ci najmniejszej trudności;
- wieszaki funkcyjne – poza wieszakami o standardowej konstrukcji możesz wybrać takie przeznaczone do konkretnego typu odzieży. Przydatne mogą okazać się chociażby takie, na których zawiesisz spodnie, kilka koszul jednocześnie, krawaty, a nawet torebki. Zastanów się, w przypadku których rzeczy może Ci to ułatwić codzienność;
- organizery – cechujące się różnymi formami, pozwolą na posegregowanie drobnych elementów (np. bielizny, skarpetek, pasków czy biżuterii) w taki sposób, by wszystko było przez cały czas na widoku i łatwo dostępne;
- duże pojemniki lub worki próżniowe – w każdej szafie znajdują się rzeczy sezonowe używane tylko przez część roku. Jeśli nie chcesz, by zagracały przestrzeń wtedy, gdy nie są akurat potrzebne, schowaj je po sezonie do dużych pudeł lub worków próżniowych. Dzięki temu nie będą Ci przeszkadzać. Dodatkowo, zyskasz możliwość wykorzystania w ten sposób miejsca, z którego nie korzystasz na co dzień, np. tuż pod sufitem, gdzie nie dosięgasz bez drabiny.
Pamiętaj, że nie musisz decydować się na takie dodatkowe udogodnienia od razu. Możesz zacząć od zestawu podstawowego złożonego z zamykanych szafek i półek. Z czasem poznasz swoje preferencje w praktyce i ewentualnie uzupełnisz meble o powyższe dodatki, np. oświetlenie lub wysuwane kosze.