autor zdjęcia: jjbqdesignstudio

Whisky single malt to kategoria whisky jednosłodowych stanowiących flagowe produkty najbardziej poważanych na świecie marek. The Macallan, The Yamazaki czy Glenfiddich to tylko niektóre z nich. Single malty są alkoholami związanymi z klasą i elegancją, gotowyni sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających smakoszy. Nic dziwnego zatem, że znawcy tak wielką wagę przywiązują do formy spożywania singli, czyniąc z degustacji, przeprowadzanych w pojedynkę lub w towarzystwie zaprzyjaźnionych koneserów, prawdziwe ceremonie. Jak zatem pić whisky single malt, by móc jak najwięcej wynieść z każdego spotkania z odkrywanym trunkiem? Sprawdźmy.

Degustacja whisky single malt – prawdziwa uroczystość!

Koneserzy, którzy bardzo dużo czasu poświęcają kwestii związanej z tym, jak wybrać dobre whisky w sklepie, mogą pragnąć spotkanie z każdym dobrym trunkiem zamienić w uroczystość. Jeśli zależy nam na jak najdokładniejszej analizie sensorycznej whisky, powinniśmy serwować ją bez żadnych dodatków, w temperaturze pokojowej, która ułatwia swobodne rozchodzenie się aromatów. Zwyczajowo w takich sytuacjach whisky podaje się w specjalnych kieliszkach degustacyjnych lub w tzw. koniakówkach. Powoli zbliża szkło do nosa, chłonąc aromat trunku, a następnie kosztuje się trunek małymi łyczkami. Próby te ponawiane są wielokrotnie, aż do uzyskania satysfakcjonującego doświadczenia. Profesjonalne degustacje whisky single malt wymagają cierpliwości i odpowiedniego nastawienia! Koniecznie zajrzyj do artykułu Szklanki do whisky – jak je dobrać, gdzie znajdziesz wiele dodatkowych wskazówek związanych z degustacją whisky.

Degustacja whisky single malt z lodem lub wodą?

Spójrzmy prawdzie w oczy – mimo że zdaniem znacznej części znawców picie whisky z lodem osłabia doświadczenia smakowe i zapachowe konesera, ta metoda konsumpcji preferowana jest przez wielu smakoszy. Nie wszystkim przecież musi smakować whisky serwowana w temperaturze 18-20 st. C! O czym zatem warto pamiętać, decydując się na picie tego świetnego alkoholu w zdecydowanie niższej temperaturze? Otóż o tym, aby do szklanki wrzucić minimum 3-4 kostki lodu. Dlaczego? Jedna lub dwie kostki zbyt szybko roztopią się szklance, rozwadniając drogocenny trunek. No chyba że o to właśnie nam chodzi – picie whisky, nawet tej wyjątkowo dobrej, z odrobiną wody uchodzi za jedną z dopuszczalnych metod degustacji. W ten sposób można np. nieco osłabić dominujące w szkockich akcenty torfowe i wydobyć na pierwszy plan akcenty deserowe lub inne ciekawe niuanse współtworzące bukiet.

Whisky single malt na eleganckich kamieniach

Owszem – on the rocks to także styl picia whisky z kostkami lodu. Teraz mamy jednak na myśli co innego – wielorazowego użytku stylowe kostki mrożone w zamrażarce, które, po wrzuceniu do szkła, są w stanie schłodzić degustowany alkohol, a jednocześnie nie rozwodnić go. Dodatkowo – prezentują się bardzo zacnie w klasycznej szklance typu lowball z grubym dnem. Na rynku znajdziemy mnóstwo tego rodzaju produktów, które mogą stanowić wspaniały prezent dla kolekcjonera. Jeśli zatem zastanawiamy się, jak wybrać najlepsze whisky na prezent na ważną okazję, warto pomyśleć również o dodatkowym upominku w postaci kości – stalowych, granitowych czy steatytowych.

Czy wolno pić whisky single malt w drinkach?

Sama sugestia dotycząca łączenia jakościowego single malta z dodatkami w formie koktajlu niejednego konserwatystę może doprowadzić do furii. Cóż jednak poradzić z faktem, że doskonałe single malty, jak np. irlandzka whiskey Jameson, pozwalają stworzyć niezwykle interesujące kompozycje miksologiczne? Dysponując butelką single malta, możemy zatem wypróbować klasyki takie jak Whiskey Sour, Old Fashioned czy Manhattan i sprawdzić, jak nasz ulubiony alkohol odnajduje się w towarzystwie starannie dobranych składników!

Whisky single malt można pić zatem w wersji sauté, jak i z lodem czy ze specjalnymi kamieniami. Jeśli należymy do najśmielszych eksperymentatorów, którzy nie lękają się krytyki ze strony środowisk konserwatywnych – możemy również wypróbować ulubionego single malta w drinkach. Whisky single malt mamy zatem wszelkie prawo pić na wszelkie sposoby, na które aktualnie mamy ochotę!

dodał redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × dwa =