Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Stomatologia w ostatnich latach rozwija się niezwykle szybko. Nowoczesne technologie umożliwiają skuteczne i kompleksowe leczenie oraz dbanie o higienę i estetykę jamy ustnej. Jest to również możliwe, dzięki zastosowaniu najnowszych metod diagnostyki rentgenowskiej, do których zalicza się szybkie i nieinwazyjne zdjęcia pantomograficzne, małoobrazkowe, czy cefalometryczne. Dowiedz się, kiedy wykonywane są różne typy zdjęć RTG w somatologii.

Rentgenodiagnostyka w somatologii

 • Zdjęcia rentgenowskie w diagnostyce stomatologicznej
 • Kiedy warto wykonać zdjęcie pantomograficzne?
 • Zdjęcia małoobrazkowe – do analizy pojedynczych zębów
 • RTG cefalometryczne – niezbędne w ortodoncji

Znacznie diagnostyki rentgenowskiej w stomatologii?

Choć promienie rentgenowskie znane są od lat 30, jednak w stomatologii zaczęły być stosowane znacznie później. Zastosowanie nowoczesnej aparatury i cyfrowych metod zapisywania umożliwiło powszechne wykorzystanie tej metody diagnostycznej.

Zdjęcia rentgenowskie w stomatologii stanowią jeden z najważniejszych elementów diagnostyki. RTG to badanie mało inwazyjne i bezbolesne, które szybko i skutecznie umożliwia uwidocznienie zaburzeń w obrębie zębów, korzeni, czy szczęki. RTG stomatologiczne pozwala na zdiagnozowanie stanów zapalnych, ukrytych ropni, czy zmian nowotworowych. Dzięki temu lekarz stomatolog może skutecznie ocenić stan uzębienia i tkanek kostnych  pacjenta oraz zaplanować odpowiednie leczenie.

Zdjęcie pantomograficzne – kiedy warto je wykonać?

Zdjęcie pantomograficzne, inaczej ortopantomograficzne to prześwietlenie kości szczęk i żuchwy promieniami jonizującymi. Umożliwia zobrazowanie struktur kości, stawów skroniowo-żuchwowych, zatok przynosowych oraz zębów górnej i dolnej szczęki, łącznie z zębami tzw. zatrzymanymi, które się nie wyrżnęły.

Na takim zdjęciu uwidaczniają się:

 • Kierunek wyrzynania się zębów;
 • Dokładne ułożenie zębów i ich korzeni oraz przebieg kanałów zębowych;
 • Choroba próchnicza i ubytki trudne do wykrycia podczas zwykłego przeglądu stomatologicznego;
 • Odwapnienie zębów;
 • Nieprawidłowości w budowie elementów kostnych szczęki i jamy ustnej;
 • Zmiany zapalne, nowotworowe, torbiele i ziarniaki.

Zdjęcia pantomograficzne zlecane są przez lekarza w celu:

 • Zdiagnozowania próchnicy i chorób przyzębia, szczególnie w bardziej zaawansowanych stanach chorobowych i złożonym leczeniu;
 • Zaplanowania leczenia ortodontycznego lub protetycznego;
 • Zaplanowania ekstrakcji zęba;
 • Ocenienia efektów leczenia;
 • Kontroli rozwoju uzębienia u dzieci powyżej 5 roku życia.

Zdjęcie pantomograficzne Wrocław zrobisz w nowoczesnej klinice stomatologii Smilesclinic http://smilesclinic.pl/zakres-uslug/rentgenodiagnostyka/.

RTG małoobrazkowe – prosta i szybka diagnostyka pojedynczych zębów

Zdjęcia małoobrazkowe inaczej również nazywane zdjęciem zębowym, jest stosowane do diagnostyki pojedynczych zębów. W obszarze zdjęcia punktowego uwidaczniane są zazwyczaj 3 zęby – centralnie umieszczony jest chory ząb oraz zęby przylegające po obu stronach, ich korony, korzenie i kość zębodołu. RTG uwidacznia zarówno kości, jak i tkanki, przebieg kanału zębowego oraz zaburzenia np. próchnicę, czy resorpcję tkanek zęba.

RTG małoobrazkowe jest często zalecane przed podjęciem decyzji o metodzie leczenie, np. lub przed ekstrakcją chorego zęba.  Zdjęcia punktowe są wykonywane kilkukrotnie podczas leczenia kanałowego. Na początku ułatwia podjęcie decyzji, czy ząb leczenia wymaga i czy jego przeprowadzenie jest możliwe. Następne po opracowaniu kanału, umożliwia ocenić jego długość.  Ostatnie zaś robione jest po wypełnieniu kanału. Zastosowanie RTG umożliwia dokładną ocenę leczenia na wszystkich etapach.

RTG cefalometryczne – podstawa diagnostyki u ortodonty

Cefalometria a dokładnie zdjęcie cefalometryczne jest wykonywane przede wszystkim w stomatologii. Pomaga opracować plan leczenia ortodontycznego. Może również służyć w diagnostyce stomatologiczno-laryngologicznej, np. do uwidoczniania zatok, czy oceny szerokości górnych dróg oddechowych.

Zdjęcie cefalometryczne to dokładnie zdjęcie boczne czaszki, na którym uwidocznione są: zgryz pacjenta, kości czaszki, tkanki twarde i miękkie twarzy, czy też podniebienie twarde i zatoki przynosowe.

RTG cefalometryczne, wraz ze zdjęciem pantomograficznym i skanem szczęki stanowią podstawę do dokładnego zaplanowania leczenia ortodontycznego i poszczególnych jego etapów.

dodał redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 + osiemnaście =