Styki elektryczne w samochodzie to dość wrażliwe fragmenty, których zadaniem jest zasilanie w prąd konkretnego urządzenia. Jeśli jednak są odsłonięte i narażone na działanie elementów zewnętrznych, może się na nich pojawić korozja. Dlatego też systematyczne czyszczenie i zapobieganie problemowi jest niezwykle ważne. Istotne jest również to, czym czyścić zaśniedziałe styki w samochodzie. Dowiesz się tego z treści poniższego artykułu!

Czyszczenie styków elektrycznych w samochodzie – dlaczego jest ważne?

Aby poszczególne układy w samochodzie mogły pracować poprawnie, konieczne jest korzystanie z wielu połączeń elektrycznych. To dzięki nim działają choćby takie rzeczy jak samochodowy akumulator czy system dźwiękowy w kabinie auta. Jednak czasem na tych połączeniach elektrycznych pojawiają się zabrudzenia, przez które poszczególne układy mogą pracować nieefektywnie lub w ogóle odmawiać posłuszeństwa. Do takich zabrudzeń należą m.in. brud, tłuszcz czy korozja. Niektóre elementy narażone są również na proces utleniania, a to w konsekwencji może wywołać niepoprawne działanie styków.

Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak wykonać czyszczenie styków elektrycznych. Na szali jest tu sprawność poszczególnych układów w samochodzie, a finalnie również to, by nie uległ awarii, która na jakiś czas całkowicie go unieruchomi.

Czym czyścić styki elektryczne w samochodzie? Lista polecanych preparatów

Jest kilka domowych sposobów na czyszczenie styków w samochodzie, m.in. z wykorzystaniem sody oczyszczonej. Warto jednak pamiętać, że większość dostępnych na rynku preparatów tworzona jest tak, by nie tylko skutecznie działać, ale również chronić poszczególne części. Dlatego czasem lepiej zaufać doświadczeniu specjalistów i wykorzystać profesjonalne preparaty do czyszczenia styków elektrycznych w samochodzie. Jakie polecane są najczęściej?

Czyszczenie styków elektrycznych w samochodzie WD-40

Jest to środek do czyszczenia styków z wygodnym aplikatorem, który radzi sobie z usuwaniem takich zabrudzeń, jak m.in. olej, resztki topnika czy mikroskopijne krople, nawet wtedy, jeśli znajdują się na najbardziej wrażliwych częściach. Jego atutem jest to, że błyskawicznie wnika nawet w te miejsca, które są trudno dostępne i nieosiągalne za pomocą domowych sposobów.

MA Professional – preparat do czyszczenia styków

Jest wysokiej jakości środkiem do czyszczenia styków, który eliminuje brud, smar, a także różnego rodzaju osady zbierające się w okolicy czyszczonych elementów elektrycznych. Czyści również świece zapłonowe i inne podzespoły czy urządzenia instalacji elektrycznych. Charakteryzuje się wygodą użycia i wysoką skutecznością.

Tecmaxx – środek do czyszczenia styków elektrycznych

Tecmaxx to jeden z bardziej znanych producentów chemii motoryzacyjnej. Środek do czyszczenia styków Tecmaxx to nowoczesny preparat w sprayu, który wnika w trudno dostępne miejsca i usuwa z nich brud, w tym smar, naloty i inne osady. Przy wykorzystaniu tego środka możemy być spokojni o właściwe funkcjonowanie instalacji elektrycznej, jeśli tylko czyszczenie przeprowadzane jest w miarę systematycznie i nie jest reakcją na już powstałą awarię.

Jak bezpiecznie czyścić styki elektryczne w samochodzie?

Rozpoczynając pracę nad czyszczeniem styków elektrycznych, najpierw należy zdjąć obudowę, która je chroni. To najczęściej kawałek plastiku, więc wystarczy użyć śrubokręta. Konieczne będzie również usunięcie przewodów ze styku. Warto to robić etapami, żeby mieć później pewność co do właściwego podłączenia styków.

Następnie warto pamiętać o tym, że złącza rozróżniamy na męskie i żeńskie. Nieco inaczej będzie wyglądało czyszczenie tych obszarów. Jednak w żadnym z nich nie powinien płynąć wówczas prąd i jest to pierwsza zasada bezpieczeństwa podczas czyszczenia styków w samochodzie. W celu sprawdzenia, czy prąd został poprawnie odłączony, warto również użyć specjalnego testera. Podczas pracy należy także mieć na sobie ochronne gumowe rękawiczki. Możemy mieć bowiem do czynienia ze żrącymi pozostałościami, które podrażnią skórę dłoni. Przy wykorzystaniu tych zasad bezpieczeństwa, możemy bez obaw zająć się czyszczeniem styków elektrycznych w samochodzie.

Wszystko, co potrzebne, aby wyczyścić styki w samochodzie – preparaty do czyszczenia, miernik przepływu prądu, rękawice ochronne czy śrubokręty – znajdziesz w sklepie motoryzacyjnym nocar.pl.

Źródło zdjęć: nocar.pl, shutterstock.com

dodał redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia + trzynaście =