Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Zdarzył ci się mały wypadek z ukruszonym zębem, a może powstałe wyszczerbienie lub zmiana koloru zęba powoduje, że się nie uśmiechasz? Nie martw się, uśmiech i zadowolenie z wyglądu zębów powróci, musisz tylko skorzystać z usługi, która nazywa się bonding! By dobrze zrozumieć, na co się decydujesz, poczytaj, dowiesz się czego po zabiegu bondingu możesz oczekiwać.
Co to jest bonding?
Bonding to odbudowa zęba z pomocą żywicy i kompozytu. W zabiegu chodzi o to, aby z pomocą materiałów dentystycznych, które wykorzystuje się także przy ubytkach próchniczych wymodelować ząb tak, by wyglądał naturalnie i estetycznie.
Do powiązania wypełnienia kompozytowego z tkanką twardą dochodzi dzięki przyleganiu, czyli zjawisku o nazwie adhezja. W efekcie powstaje bez użycia ingerencji w tkanki zęba szczelne połączenia zęba z materiałem dentystycznym. Dokonasz tych efektownych zmian w gabinecie Medykus w Warszawie.
Efekty, jakie można uzyskać po bondingu
Odbudowa zęba następuje nie tylko w przypadku ukruszeń i wyszczerbień, jeśli ma się ząb, w którym trzeba przeprowadzić korektę kształtu lub dopasować kolorystycznie, czy zniwelować przebarwienia i skazy bonding sprawdzi się doskonale. Dzięki zabiegowi bondingu można również pozbyć się przerwy, która powstała między zębami. Przerwa zostaje wypełniona, zęby wyrównane, a przebarwienia usunięte. Wszystko dzieje się podczas jednej wizyty, dając natychmiastowy efekt poprawiający ci humor. Nic tak nie cieszy, jak ładne i zadbane zęby, które w uśmiechu można innym pokazać.
Jak przebiega zabieg bondingu?
Po pierwsze stomatolog musi dokładnie oczyścić powierzchnię zęba, by odpowiednio już przygotowanego można było, jeśli zajdzie taka potrzeba przeprowadzić preparację zęba, czyli zmniejszenie jego powierzchni, ale to nie zawsze jest konieczne. Następnie wytrawia się szkliwo kwasem o łagodnym działaniu. Nakłada się żywicę kompozytową, modeluje ząb, tak by pasował do całego uzębienia. Kolejną czynnością jest nałożenie kompozytu właściwego, dobranego kolorystycznie do reszty zębów. Na koniec utwardza się odbudowę lampą stomatologiczną i wygładza oraz poleruje powierzchnię zęba.
Kiedy powinno się skorzystać z zabiegu bondingu, a kiedy nie jest wskazany?
Stomatolodzy radzą, by skorzystać z bondingu, jeśli ma się problem z pojedynczym zębem. Idealnie sprawdza się, kiedy dochodzi do złamania korony, wyszczerbienia i zniekształcenia zęba.
Jeśli w jamie ustnej akurat toczy się u ciebie stan zapalny bondingu nie wykonasz. To samo tyczy się ubytków próchniczych, chorób dziąseł i przyzębia, oraz jeśli wiesz, że występuje u ciebie bruksizm, czyli zgrzytanie zębami także będzie trzeba skorzystać z innej metody, którą podpowie stomatolog.
Cena zabiegu uzależniona jest od wielkości ubytku, najszybciej dowiesz się na miejscu w gabinecie Medykus. Pamiętaj, że możliwości naprawy twoich zębów jest doprawdy wiele. Stomatologia estetyczna bardzo posunęła się do przodu w ostatnich latach.